با ما تماس بگیرید : ۰۲۱۴۴۲۵۴۵۴۸ - ۰۲۱۴۴۲۵۲۵۴۹|info@drtameh.com

پیری پوست

//پیری پوست

پیری پوست

پیری پوستReviewed by Neda solgi on Dec 26Rating:

((پیری پوست))

پیرپوستى (skin aging) چهار مشخصه مهم و اصلی دارد که عبارتند از:

١-چین و چروک ها (wrinkles)

خطوط ریز (ridges)  اولین علامتى است که پس از ٢۵ سالگی در نواحى مختلف پوست کم کم ظاهر مى‌شود، درصورت عدم درمان این خطوط ریز به چین و چروک(wrinkles) تبدیل مى‌شوند و اگر قبلاً فقط هنگام صحبت کردن، خندیدن و اخم کردن ایجاد مى‌شدند، کم کم به جزء ثابت چهره تبدیل مى‌شوند (تبدیل خطوط دینامیک به چروک استاتیک)

javansazi01

خطوط افقى پیشانی که در اثر حرکت بالا انداختن ابروها ایجاد مى‌شوند خطوط عمودی بین ابروها که با اخم کردن هاى مکرر مرتبط است و خطوط شعاعى دورچشم، خطوط پنجه کلاغى یا (claw foot) که هنگام لبخند زدن و خندیدن ظاهر مى‌شوند تا خط خنده (nasolabial fold) و خطوط شعاعى دور لب ها که در سنین بالاتر ایجاد مى شوند، همگى از علائم فرآیند پیرپوستى هستند.

٢-کاهش حجم(loss of volume)

javansazi02

پوست صورت، روى داربستى از استخوان، عضلات صورت و یک بالشتک چربى کشیده شده، شکل و فرم صورت ما وابسته به مجموعه این چهار ارگان است.

با افزایش سن:

۱- استخوان صورت کم کم تحلیل مى رود و باعث مى‌شود تا برجستگى پیشانى، گونه‌ها، فک فوقانى و تحتانى و زوایاى فکى کاهش یابد.

٢- عضلات صورت کوچک شده

٣-چربى زیرپوست تحلیل مى‌رود

۴-پوست هم نازکتر مى‌شود و استحکام و کشسانى خود را از دست مى‌دهد، مجموعه این تغییرات باعث شلى و افتادگى پوست مى‌شوند.

این تغییرات یک شبه اتفاق نمى‌افتد بلکه فرآیندى است که طى سالیان متمادى و بتدریج ایجاد مى‌شود، هدف جوانسازى صورت متوقف کردن و معکوس کردن این فرآیند است. اگر چه روش هاى مختلف جوانسازى تا ٧۵ سالگى هم مؤثر است ولى در صورتیکه درمان هاى پیشگیرى کننده به موقع و به محض مشاهده علائم اولیه، انجام شود، نتایج بهترى خواهد داشت.

٣-خمیرى شدن و از بین رفتن کشسانى پوست

javansazi03

بخش عمقى پوست، شباهت زیادى به ساختار بتون مسلح دارد، رشته هاى کلاژن مانند میلگرد، درهم تنیده شده و هیالورونیک اسید به منزله سیمان، ماتریکس بین رشته هاى کلاژن را پر کرده اند، این ساختار، باعث استحکام و سفتى پوست مى‌شود، رشته هاى الاستین هم، کشسانى و الاستیسیته پوست را تأمین مى‌کند.

از سنین ٣۵-٣٠ سالگی به بعد، باپیشرفت فرآیند پیرى پوست، رشته هاى کلاژن و الاستین هم دچار فرسودگى و آسیب مى‌شوند و بتدریج پوست خاصیت کشسانی و استحکام خود را از دست می‌دهد. ساختار پوست ضعیف شده و پوست خمیرى مى‌شود و ابتدا خطوط ریز وسپس چین و چروک های عمیق شکل می‌گیرند. همچنین، پوست خشک‌تر مى‌شود و شفافیت و یکنواختى سطح پوست از دست مى رود.

۴-بروز انواع ضایعات پوستى

مشخصه چهارم پیرى پوست، بروز لکه ها و انواع خال ها و اختلالات رنگدانه اى در سطح پوست است، بسیارى ازاین خال ها و لکه ها، با استفاده از لیزر یا RF جراحى، برداشته مى‌شوند.

فرآیندپیری یا aging در هر سه لایه پوست اتفاق می‌افتد. تظاهرات پیرى پوست در هر لایه متفاوتست، این علائم بطور خلاصه عبارتند از:

١-تغییرات لایه بیرونى یا اپیدرم

این بخش از چندین لایه سلول تشکیل شده است و یک لایه نازک چربی روى سطح آن را مى‌پوشاند. در سنین بالا، کاهش تولید چربی سطح پوست، منجر به خشکی و زمخت شدن پوست مى‌شود. اپیدرم به مرور نسبت به اشعه ماوراء بنفش (UV) حساس تر می‌شود. درضمن توانایی ترمیم خودکار پوست و قدرت سیستم ایمنی آن کم مى‌شود؛ در نتیجه، احتمال تکثیر سلولهاى خوشخیم یا بدخیم، بروز عفونت ها، انواع خال و ضایعات پوستى افزایش مى‌یابد و زخم ها دیرتر التیام می‌یابد.

٢-تغییرات لایه میانى یا درم

این لایه، از رشته هاى کلاژن و الاستین که در هم کلاف شده‌اند و ماده اى بنام هیالورونیک اسید که مانند سیمان بین رشته هاى کلاژن و الاستین را پر کرده اند، تشکیل شده است. این ساختار بتون مانند، به پوست استحکام و کشسانى مى‌دهد.

با پیشرفت فرآیند پیرى پوست، توایدکلاژن و الاستین و هیالورونیک اسید (که در پوست جوان فراوان است) کاهش می‌یابد. توانایى حفظ آب پوست کم مى‌شود، بنابراین خشکی تشدید می‌شود. همچنین، مویرگ های خونی کوچک (capillary) شکننده تر می‌شوند.

٣-تغییرات لایه زیرپوستی یا هیپو درم

این لایه بالشتکى از چربى و بافت نگهدارنده است که فونداسیون پوست را تشکیل مى‌دهد. علامت اصلى پیرى پوست در این لایه شامل کاهش اندازه و تعداد سلول های ذخیره کننده چربی است که به کاهش حجم پوست، بروز چین و چروک های عمیق، گونه های تو خالی فرو رفته و نقص در فرآیند التیام زخم می‌انجامد.

توسط | ۱۳۹۶-۱۰-۵ ۱۳:۵۴:۲۵ +۰۳:۳۰ دی ۵ام, ۱۳۹۶|جوانسازی|دیدگاه‌ها برای پیری پوست بسته هستند

درباره نویسنده: