شناسایی انواع چروک و خطوط در صورت و گردن :

چروکها و خطوط ها ی صورت به دودسته عمده تقسیم میشوند:

  • چروکهای فعال(Dynamic Wrinkles) :

این چروکها  بدلیل وجود عضله در زیر آنها به وجود میآید و این خطوط نتیجه سالها خندیدن،اخم کردن و تغییر فرم عضلات صورت هستند.

  • چروکهای غیر فعال (Static Wrinkles) :

این چروکها  بدلیل پروسه پیری و تغییرات محتویات درم پوست ایجاد میشود.

بوتاکس از کجا و چگونه شناسایی شد ؟

آیا درمان سردردهای دائمی بعد از بوتاکس صحت دارد ؟

  تزریق بوتاکس میتواند چروکهای فعال را به شدت کم کند و به فرد چهره ای آرام و جوانتر بدهد.حدود ۲۰سال قبل پزشکان از تزریق بوتاکس برای کنترل پلک زدن غیر ارادی و تیک های صورت استفاده کردند.حین استفاده از تزریق بوتاکس پزشکان متوجه شدند که بسته به محل تزریق بوتاکس چروکهای فعالی که در پیشانی و اطراف چشم وجود داشت برطرف میشد.این به دلیل فلج شدن عضلات زیر این چینها بود.برای همین مقدار کمی از بوتاکس داخل عضلات زیر پوست تزریق شد و مشاهده کردند که طی ۷۲-۲۴ ساعت چروکهای پیشانی و دور چشم کاهش شدیدی پیدا کرد و حتی تعدادی از بیمارانی که سردرد داشتند بهبود پیدا کردند.

تعریفی کلی از بوتاکس :

بوتاکس فرم رقیق و خالص توکسین بوتولینوم است که در شل کردن عضلات بسیار موثر است.این دارو با اسامی تجاری مختلفی در بازار وجود دارد که معتبرترین آنها BOTOX و Dysprot هستند.

با تزریق بوتاکس چروکها چگونه برطرف میشوند ؟

مقدار کمی از بوتاکس توسط سوزن ظریف به داخل عضلات زیر چروک تزریق میشود، این باعث غیر فعال شدن عضله تولید کنّنده چین میشود و نتیجتاً چروک فعال محو میشود. برای همین بوتاکس برای برطرف کردن چین اخم (بین دو ابرو)،خطوط پیشانی و خطوط دور چشم بسیار عالی عمل میکند.

تزریق بوتاکس برای چه مناطقی پیشنهاد میگردد ؟

بوتاکس در صورت برای برطرف کردن چین اخم (بین دو ابرو)،خطوط پیشانی و خطوط دور چشم است. تزریق در این مناطق بر لبخند بیمار تاثیری ندارد.احساس پوست در این مناطق کاملا طبیعی است و تزریق بر عضلات نواحی دیگر هیچ اثری ندارد. نکته ای که باید توجه کرد اینکه بوتاکس حتما باید برای چینهای فعالی که عضله زیرشان دارند استفاده شود تا موثر واقع شود.

تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس

آیا تزریق بوتاکس درد دارد؟

با استفاده از بی حسی موضعی یا کمپرس یخ به مدت چند دقیقه محل تزریق تقریبا بی حس میشود بنابراین بیمار موقع تزریق فقط سوزش مختصری احساس میکند.

افراد مناسب برای استفاده از این روش:

افراد مناسب برای درمان این خطوط افرادی هستند که در ارتباط با خطوط ظاهری صورت خود ناراحت هستند. در صورتی که شما بطور خاص خطوط عمیق بر روی پوست نواحی اطراف دهان خود دارید و به دنبال درمان این مشکل هستید، می توانید این مشکل را از طریق بوتاکس برطرف نمایید.

اقدامات لازم پس از تزریق بوتاکس

از لمس  ناحیه ی تزریق خودداری کنید. از مالش و ماساژ ناحیه تحت درمان به مدت ۲۴ ساعت پرهیز نمایید.

فعالیت شدید بدنی ممنوع میباشد.

مصرف الکل اجتناب ممنوع میباشد.

از استعمال، مواد شیمیایی بر روی صورت، لایه‌ بردارهای شیمیایی و یا میکرودرم ابریژن و غیره، به مدت ۲۴ ساعت خودداری نمایید.

از مصرف داروهایی که باعث رقیق شدن خون می‌شوند و در بالا ذکر شد، خودداری کنید.

اگر در اثر تزریق بوتاکس، پوستتان کبود شد، استفاده از کرم‌های موضعی ویتامین K و پماد آرنیکا می‌تواند مفید است. همچنین استفاده از لیزرهای مختلف مثل، لیزر KTP، لیزر v-beam و لیزر پالسی خشک، می‌تواند در رفع سریع کبودی‌ها مؤثر باشد. همچنین استفاده از کرم پودرهای سبز یا زرد رنگ می‌تواند کبودی‌ها را پوشش دهد.

اگر می‌خواهید از بوتاکس برای رویداد خاصی استفاده کنید (مثلاً مجلس عروسی و یا یک ملاقات)، ۶ هفته قبل از آن رویداد اقدام به تزریق بوتاکس نمایید. حدود ۵ روز طول می‌کشد تا بوتاکس اثر خود را کامل نشان دهد.