میکرونیدلینگ چیست؟

میکرونیدلینگ  یا (CIT) درواقع روشی میباشد که با تحریک کلاژن سازی موجب ترمیم ساختار و عملکرد پوست آسیب دیده میشود.

در تعریف روش میکرونیدلینگ  ، روش درمان به صورتی است که تعدادی سوزن بسیار ظریف و استریل با عمق و سرعت تعیین شده توسط پزشک معالج به طور همزمان وارد لایه دوم پوست میگردد. در این زمان سیستم ایمنی بدن فعال  و باعث افزایش انتشار فاکتورهای رشد و تولید رشته های کلاژن و الاستین و  نیز افزایش ضخامت لایه اول پوست میشود.

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ

در روش میکرونیدلینگ یا جوانسازی پوست سوزن زیرجلدی با ایجاد سوراخی مجاور اسکار ،  زیر فرورفتگی اسکار یاچروک ، فرو برده میشود. عمل آزاد کردن پوست از چسبندگی به بافتهای عمیق، باعث بالا آمدن پوست و ایجاد زخمی کنترل شده میشود ، که در نهایت فرایند بهبود زخم آغاز و با تشکیل بافت همبند فرورفتگی اسکار بهبود می یابد.

امکانات دستگاه های میکرونیدلینگ :

*هندپیس بسیار سبک با طراحی ارگونیک بدون صدا و لرزش
* کنترل  یونیت مجزا جهت تنظیم
* پدال پایی جهت خاموش وروشن کردن سریع دستگاه حین کار
* کارتریج های استریل یکبار مصرف

مهم ترین کاربرد میکرونیدلینگ  چیست؟

جوانسازی پوست

از روش میکرو نیدلینگ  که روشی نوین درمانی است  میتوانیم برای جوان سازی پوست، برطرف کردن جای زخم ها، رفع جای سوختگی های کهنه و  ترک های پوستی ناشی از بارداری یا چاقی و لاغری های سریع استفاده کنیم. به عبارت دیگر، این روش می تواند برای افرادی که به فکر اصلاح مشکلات پوستی خود در حوزه زیبایی هستند مفید باشد.

میکرونیدلینگ و عوارضش :

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ

در کلینیک زیبایی پوست و مو دکتر طامه روش  میکرونیدلینگ در شرایط کاملا استریل و به وسیله پزشک متخصص پوست انجام میشود، عارضه چندانی ندارد.دکتر طامه  باتوجه به شرایط و وضعیتی که پوست دارد، تشخیص می دهند میکرونیدلینگ برای رفع مشکل موثر خواهد بود یا نه. مشاوره پیش از عمل، این امکان را به پزشک می دهد که در صورت لزوم، فرد را از انجام میکرونیدلینگ منع کند.

برخی از موارد استفاده از میکرونیدلینگ:

۱- جوانسازی و رفع چین و چروک پوست:

یکی از بزرگترین عوامل ایجاد چین و چروک و افتادگی پوست کاهش غلظت کلاژن و الاستین می باشد که در نتیجه آن ماتریکس بافت همبند که سلولهای پوستی را مثل سیمان در بر می گیرد، شل و بی کیفیت خواهد شد. در این روش با ایجاد منافذ بسیار ریز که با چشم به راحتی قابل دیدن نمی باشند، سلولهای بنیادی پوست تحریک شده و وادار به تکثیر و تمایز می شوند.
با فعال شدن پروسه ترمیم جهت باز سازی منافذ ایجاد شده در سطح پوست مقدار زیادی کلاژن ساخته می شود که به بازسازی پوست و رفع چین و چروک های سطحی منجر خواهد شد. بین ۳تا ۵جلسه درمان برای جوانسازی پوست لازم است. که فاصله بین جلسات حدود ۶ هفته می باشد.

۲-درمان جای جوش و آکنه:

در این روش منافذ بسیار ریزی که در پوست ایجاد می شوند عروق جدید و رشته های کلاژن جدید و منظم را که اسکار اکنه را ایجاد می نماید و با تحریک سلول های بنیادی موجود در پوست آثار ترمیمی به بهترین شکل صورت میگیرد.
این روش به همراه استفاده از فاکتورهای رشد پلاکتی یا فیبروبلاست یا سلول های بنیادی گیاهی نتایج شگفت انگیزی را در درمان ناصافی های پوست که ناشی از جوش های آکنه، آبله مرغان و سالک می باشد ایجاد کرده است.

۳-استرچ مارک یا ترکهای ناشی از حاملگی، چاقی و بلوغ:

پوست دارای فیبرهایی الاستین وکلاژن است. این رشته ها مانند فنر باعث انعطاف، شادابی و جوانی پوست می شوند. وقتی این فیبرها کیفیت خوبی نداشته باشند یا اینکه بیشتر از حد توانشان کشیده شوند خاصیت فنری خود را از دست می دهند و دچار عدم عملکرد می شوند و در نتیجه این نوارهای قرمز رنگ یا استریا ایجاد می شوند .این خطوط ابتدا صورتی تا بنفش رنگ هستند و سپس به تدریج سفیدتر می شوند و از وضوح آنها کاسته می شود.
بهترین روش برای پیشگیری از این موضوع، جلوگیری از چاق و لاغر شدن های سریع و بهتر کردن کیفیت پوست با استفاده از یک رژیم غذائی یا دارویی مناسب و شناخت بیماری های زمینه ای چون مشکلات کم کاری و پرکاری تیروئید یا سایر بیماریهای سیستمیک و درمان به موقع این بیماریها است. در مواقعی مثل حاملگی هم که بصورت طبیعی پوست شروع به کشیده شدن می گیرد استفاده از کرم های مناسب و چرب کردن پوست با روغن های طبیعی و جلوگیری از ایجاد اضافه وزن در حین حاملگی و مشاوره با یک پزشک زیبایی قادر است تا حد زیادی از ایجاد این ترکها جلوگیری کند.

بهترین دکتر پوست در تهران

سن اولین بارداری در بروز ترک های بارداری نقش به سزایی دارد. صرفا از نظر آماری بین ۸۰%تا ۹۰%بانوانی که در سن بین ۱۶تا ۲۰سالگی باردار شده اند دچار ترک های پوستی می شوند، در حالی که احتمال بروز این ترک ها در بانوانی که اولین بارداری آنها پس از ۳۵سالگی است بسیار کمتر است. نکته مهم این است که اگر ترک های پوستی درمان نشوند، امکان بهبود خود به خود آنها وجود ندارد، یعنی این ترک ها هرگز خود به خود برطرف نمی شوند و تنها رنگ آنها به سمت سفید مرواریدی می رود، ولی طول و پهنای آنها تغییر نمی کند.
برای اولین بار در دنیا روشی بنام میکرونیدلینگ امیدهای بسیاری را در درمان این ترکها در مقایسه با سایر روشهای بی تاثیر و پر هزینه ایجاد کرده است. درمان شامل حدود ۷جلسه با فاصله ۱/۵ ماه است و نتایج درمانی معمولا بعد از جلسه چهارم قابل رویت است.

۴-آثار ناشی از زخمهای شدید و سوختگی:

بوسیله میکرونیدلینگ می توان آثار ناشی از بخیه و زخم و جراحی و نیز اسکار باقی مانده سوختگی ها، جای جوش و آکنه را به حداقل رساند

  ?CAN MICRONEEDLING BE COMBINED WITH OTHER TREATMENTS

Microneedling can be combined with a liquid treatment on the skin surface– such as growth factors, vitamin C, or platelet rich plasma (PRP)– to further improve skin quality, evenness, and texture. This is highly effective because the skin absorbs more of these growth factors as a result of microneedling treatment..